Ausinių parametrai/specifikacijos
Pagrindinės gamintojų pateikiamos ausinių specifikacijos:
- Kaip jas vertinti ir suprasti?
- Kaip pagal specifikacijas išsirinkti ausines išmaniam telefonui, kompiuteriui, aukštesnės klasės garso kortai, galingam stiprintuvui?
- Ar pagal specifikacijas galima numanyti kaip ausinės kokybiškai atkuria garsą?
Ausinių varža (impedance)
Varža matuojamai omais (ohm, Ω). Nesigilinant į technines detales, varža nusako kaip ausinės geba atlaikyti stiprintuvo apkrovas. Kuo didesnė varža, tuo galingesnį stiprintuvą galima jungti. Iš kitos pusės – norint klausyti didelės varžos ausines pakankamu garsu, reikia galingo stiprintuvo. Tačiau praktikoje, kasdieną naudojamuose garso šlatiniuose (ypač nešiojamuose) įmontuoti stiprintuvai nebūna itin galingi, ausinėms didelių apkrovų atlaikyti nereikia, o kad jos grotų pakankamai garsiai, ausinių varža turi būti nedidelė, iki ~40 ohm.
Ausinių jautrumas (Sensitivity)
Jautrumas matuojamas decibelais (dB). Garsiakalbių jautrumas nusako kaip jie išnaudoja į juos paduodamą stiprintuvo galią. Tarkime, nustačius išmaniąjame telefone garso lygį ties 50%, didesnio jautrumo ausinės gros garsiau, nei žemesnį jautrumą turinčios prie to paties garso lygio.
Kaip išsirinkti ausines prie telefono?
Telefonams ir kitiems nešiojamiems įrenginiams su silpnesniais ausinių stiprintuvais ausinės turi būti didelio jautrumo ir nedidelės varžos. Orientacijai galima apibendrinti į išmaniesiems telefonams tinkamų ausinių taisyklę: >100dB/<40ohm.
“Išmaniesiems telefonams tinkamų ausinių taisyklė: >100dB/<40ohm.”
Dažnių atkūrimas
Ausinių atkuriamų dažnių diapazonas – labiausiai klaidinantis parametras. Gamintojai dažniausiai nurodo dažnių atkūrimo ribas, tačiau praktikoje jų išgirsti beveik neįmanoma. Nuo 20Hz iki 20 000Hz pagal specifikacijas atkuriančios ausinės ribinius dažnius atkurs žymiai tyliau, nei dažnius tarp 100Hz ir 10 000Hz (kartais net keliasdešimt kartų tyliau). Aukštesnio lygio ausinių gamintojai kartais nurodo kokioje dinaminėje amplitudėje pateikti matavimai, pvz., +-3dB ar +-1,5dB. Tai parodo kaip tolygiai atkuriama dažnių juosta tarp nurodytų ribų. Ausinių garso kokybei yra gerokai svarbiau, kokie nuokrypiai yra tarp atkuriamų dažnių juostos ribų, nei plotis tarp jų.
“Ausinių garso kokybei yra gerokai svarbiau, kokie nuokrypiai yra tarp atkuriamų dažnių juostos ribų, nei plotis tarp jų.”
Apie specifikacijas trumpai
Pagal gamintojų pateiktus ausinių parametrus galima tik numanyti kaip garsiai jos gros jungiant prie skirtingos galios garso šaltinių. Ar tie parametrai nusako, kaip kokybiškai ausinės atkuria garsą? Deja, ne. Tai geriausia galima sužinoti tik išbandžius pačiam.